Zelené Kongresové centrum Praha

Když udržitelnost
není jen sexy claim

Udržitelnost je trendy, ale také zvolená cesta. Po ní se úspěšně vydalo Kongresové centrum Praha, které spojilo vizi s technologiemi a aktivním přístupem a dokázalo, že i monumentální prostory hostící velké kongresy a společenské akce lze provozovat udržitelně. A udržitelné jsou také eventy, které pořádá na špičkové úrovni v prostorách neofunkcionalistické galerie s více než dvěma stovkami uměleckých děl.

Zelená politika nejen na papíře

KCP udržitelný přístup bere vážně a zakládá si na komplexním přístupu. Zaměstnanci společnosti minimalizují použití jednorázových produktů, materiálů a obalů, nahradili papírové dokumenty digitálním signage systémem, používají recyklované obaly, v celé budově jsou k dispozici sodomaty, díky kterým nápoje v plastových obalech v budově téměř nenajdete. Velké změny se chystají v odpadovém hospodářství s ambicí protřídit o 10-15 % více odpadů a snížit četnost svozů na minimum.
Udržitelnost hraje prim i při pořádání eventů – od příjezdu až po poslední třešinku na cateringovém stole. Návštěvníci se setkají s občerstvením od Zátiší Catering, které firma připravuje přímo v budově. Odpadají tak náklady na přepravu, jednorázové obaly, ale dochází k minimalizaci plýtvání. A pokud něco zbyde, putují přebytky do komunitní lednice. Potraviny se připravují z lokálních surovin a bylinek, které se i pěstují na terase KCP. Zřídili jsme také jeden z největších dobíjecích hubů v Praze, který nabíjí až 16 elektromobilů najednou. Při výběru obchodních partnerů klademe důraz na eco-friendly přístup.

Ekologie a úspory ruku v ruce

Eventů se v KCP každoročně koná přes dvě stě padesát za sezónu a branami projde na půl milionu návštěvníků. Energeticky náročná byla samotná budova i její provoz. Za energie centrum v minulosti každoročně vydalo částku přes 3 mil. EUR. V roce 2016 se tým KCP s partnery pustil do technologicky nejkomplexnějšího EPC projektu v Česku, který postupně běží již devátým rokem a dodatečné úspory financuje již z dosažených úspor. Na konci roku 2023 KCP využilo úspory ve výši 3,5 milionu Kč k pokrytí další etapy výměn osvětlení za úspornější LED. Základem hlavních změn je systém moderních, chytrých a úsporných technologií, díky kterým se např. předehřívá vzduch odpadním teplem např. z kuchyně, nebo naopak chladí pomocí freecoolingu. Zelená řešení jsou však mnohem komplexnější – od centrálního vypínání či tlumení osvětlení, EKO splachovadel až po desítky čidel umístěných po budově, která kontrolují úroveň oxidu uhličitého ve vzduchu a podle potřeby regulují ventilaci v každém sále zvlášť. Úspory za deset let měly dosáhnout částky 9,8 mil. EUR, což představovalo snížení spotřeby energií o třicet procent. Už nyní, 8 let po spuštění projektu, však úspory dosahují hodnoty 1,226 mil. EUR. Jen vody je to za rok tolik, že by se s ní naplnily tři olympijské bazény.
Nedávno na střeše centra přibyla největší střešní solární elektrárna v Praze o rozměrech fotbalového hřiště, která ušetří až 10 % celkové spotřeby energie a významně snižuje uhlíkovou stopu objektu. KCP ročně ušetří přes deset tun CO2, což by naplnilo 1 740 horkovzdušných balónů. Kongresové centrum Praha je místem, kde se technologie setkává s ekologií a silnou vírou ve smysluplnost zelené změny. Výsledkem jsou nejen úspory, ale také nezapomenutelné udržitelné eventy. Tato jedinečná kombinace z centra činí inspiraci pro budoucnost kongresové turistiky.

Parametry projektu
Roční energetický přínos
 

Úspora vody

Přepočteno objemem v m3
to jsou téměř 3 olympijské bazény

 

Úspora energie

15 049 MWh = roční spotřeba domácností např. v moravském Kyjově

 

Čistější ovzduší

10 325 tun CO2 = 1740 horkovzdušných balónů

 

135 000 000 Kč

Investice do energeticky úsporných opatření

 

23 500 000 Kč

Roční smluvně garantovaná úspora

 

30% za 10 let

Úspora energie při délce trvání projektu

Jaké změny nám pomohly k úsporám?

 

Tyto prvky jsou jako nástroje orchestru - až jejich sladěním vznikne finální efekt

Dirigentem tohoto orchestru jsou pracovníci dispečinku. Vydatným pomocníkem jim je individuální systém kontroly teploty (IRC) v jednotlivých místnostech, který umožňuje automatické nastavení teplot podle programu budovy, ale i podle využití. V jednacích prostorách je nastavena vyšší teplota, naopak na toaletách, chodbách a schodištích je teplota o stupeň až dva nižší. Přihlíží se také k obsazenosti prostor. Každý divák „přitápí“ teplem vlastního těla, proto je nutné nahřívat sály přiměřeně, aby zde byl tepelný komfort po celou dobu akce. I o to se starají počítače v dispečinku.

Projekt v Kongresovém centru Praha byl realizován formou energetických služeb se zárukou úspor (EPC)*, kde náklady na modernizaci jsou hrazeny z budoucích úspor energie, jejichž výši má Kongresové centrum Praha zajištěnu smluvně.  

Důležitou součástí je energetický management, jehož úkolem je nacházet místa s dalším potenciálem úspor. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA a.s. z ČEZ ESCO.

*EPC

 

Naši partneři

ČEZ ČEZ

© Kongresové centrum Praha, a.s.