Praha mezi TOP kongresovými destinacemi světa

Praha mezi TOP kongresovými destinacemi světa

Že je Česká republika a hlavně Praha turisticky velmi atraktivní oblast je všeobecně známá věc. Daří se nám ale i v oblasti kongresového průmyslu. Podle nejnovějších dat si česká metropole výrazně polepšila v počtu konaných kongresů a konferencí i počtu delegátů. V roce 2023 se v Praze uskutečnilo téměř 5 000 odborných akcí s účastí téměř 700 tisíc osob, což ji vyneslo na šesté místo v žebříčku nejžádanějších kongresových destinací světa, před města jako Madrid, Soul, Londýn, Berlín či Tokio.

Kongresový průmysl Prahy stále roste, úrovně rekordního roku 2019 ale zatím nedosáhl
I když se pražský kongresový průmysl po pandemii zotavuje, úrovně rekordního roku 2019 ještě nedosáhl. V roce 2023 se konalo 4 889 kongresů a konferencí, což je meziroční nárůst o 25 %, a zúčastnilo se jich 691 103 delegátů, což představuje nárůst o 12 %. Počet akcí je však stále jen na 82 % úrovně roku 2019, zatímco počet delegátů dosáhl téměř 97 %.
 
Návrat zahraničních akcí a přilákání bonitních návštěvníků
Praha si klade za cíl přitahovat bonitní klientelu prostřednictvím kongresových delegátů, kteří mají vyšší útraty než běžní turisté a navštěvují město mimo hlavní turistickou sezónu. Počet zahraničních kongresů a konferencí vzrostl o 54 %, což vyrovnalo poměr zahraničních a lokálních akcí. Nejvíce akcí přichází z Evropy, ale vedoucí zdrojovou zemí se staly Spojené státy.
 
Doma si Praha své prvenství obhájila, ve světě ji předehnal Singapur
V České republice se v Praze koná 35,5 % všech akcí, což je nejvíce v zemi. V mezinárodním měřítku se Praha umístila na šestém místě v žebříčku ICCA. Asijské destinace jako Singapur, Soul, Tokio a Bangkok se po pandemii vracejí v plné síle a zvyšují konkurenci.
 
„Opakované umístění Prahy v TOP 10 kongresových destinací světa je důkazem toho, že dokážeme využít potenciál. Zájem o Prahu a kongresové služby dokládá i 30% nárůst poptávky po krátkodobých pronájmech prostor Kongresového centra Praha oproti předchozímu roku. Kongresový průmysl posiluje ekonomiku, veřejné rozpočty, přináší Praze prestiž, ale pomáhá také rozvoji vědy a inovací. Praze se daří vítězit v kandidaturách nejprestižnějších mezinárodních eventů. Příkladem je loňský 27. Světový silniční kongres, u kterého Praha porazila s dvojnásobným náskokem metropole jako Sydney nebo Kuala Lumpur. V Kongresovém centru Praha se sešlo přes 4 000 delegátů ze 117 zemí světa. KCP nedávno získalo také pořadatelství Světového kongresu Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii (IUPAC), plánovaného na rok 2029. Zvítězili jsme tak nad asijskými velkoměsty Chengdu a Taipei i nad německým Düsseldorfem,“ vysvětluje Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha"

A jak bude vypadat rok 2024?
Do budoucna je potřeba pokračovat v investicích do rozvoje kongresového průmyslu, aby si Praha udržela svou pozici mezi špičkovými destinacemi. Prognózy na rok 2024 jsou optimistické, očekává se překonání čísel z roku 2019 v počtu delegátů i akcí.
 

Marketing KCP
2024-05-30

© Kongresové centrum Praha, a.s.